събота, 23 юни 2012 г.

‘Тера Мадре Балкани 2012'


Над 150 делегати от 10 страни се събират на втора регионална среща в София

След успеха на първото издание, което се проведе през 2010 г., втората среща на мрежата Тера Мадре на Балканския полуостров ще се състои от 29 юни до 1 юли 2012 г. в Българската академия на науките и в Университетска ботаническа градина в центъра на София. Тази година ‘Тера Мадре Балкани 2012’ се провежда под патронажа на кмета на София г-жа Йорданка Фандъкова и е част от събитията в рамките на програмата ‘София 2019 – кандидат за европейска столица на културата’.

Гражданите и гостите на София ще могат да посетят три отворени събития в рамките на форума в края на следващата седмица. На 30-ти юни (събота) от 10:00 до 14:00 ч. е открития базар със свободен достъп ‘Вкусете Балканите’, на който ще се дегустират уникални храни от Балканите. Същия ден, но от 19:00 до 22:00 ч. по време на ‘Трапеза на открито’ ще могат да бъдат опитани ястия, приготвени от младите членове на Slow Food със специфични продукти от Балканите с музикалния фон на ‘Венци Благоев Джазтет’. В неделя сутринта (1 юли) от 11:00 до 13:00 ч. е време за семейството и ‘Вкусни звуци и стихове’ с поетесата Мария Донева и джаз за деца с Венци Благоев, по време на които ще има и дегустация на сезонни плодове и интересни игри. Трите събития ще се проведат в Университетска ботаническа градина на ул. ‘Московска’ 49. ‘Трапеза на открито’ и ‘Вкусни звуци и стихове’ са с достъп с билет на цена 15 лв., който може да се закупи онлайн от www.ticketstream.cz/bgts.

‘Тера Мадре Балкани’ направи своя дебют през 2010 г. в София като първата мрежа от хранителни общности от няколко страни на един и същи регион. Балканските държави имат много общи традиции в областта на храната, както и сходни социално-икономически условия. Ето защо опазването на наследството и традициите в техните селски райони изисква общи и навременни усилия, надхвърлящи националните граници. Сега, след две години, както Slow Food, така и мрежата Terra Madre са много добре представени в региона и обединяват голяма група от участници в т. ч. повече от 1500 членове на Slow Food, 11 президиума на Slow Food, 60 хранителни общности на Terra Madre, 15 образователни програми за възпитаване на вкуса в училищата и 25 готвачи. Slow Food подкрепя пряко повече от 25 проекта в страните на региона – от поддържане на малки, уникални производства, застрашени от изчезване (като зеленото сирене от Черни Вит, сладкото от диви смокини чесънът от Любовица Сарач), през картографиране на местните традиционни продукти и промоция на късите хранителни вериги, до дегустационни и образователни инициативи в училищата.

Тази година балканската мрежа се събира в София, за да обсъди новата Обща селскостопанска политика на Европейския съюз и предизвикателствата и възможностите за дребните фермери в Общността и извън нея. Ще се включат над 150 делегати от 10 страни: Албания (15 представители), Босна и Херцеговина (14), България (45), Хърватска (8), Гърция (5), ЮНМИК Косово (3), Македония (20), Румъния (23), Сърбия (10) и Турция (10).

Освен трите главни конференции на форума, Slow Food ще проведе няколко съпътстващи събития в Университетската Ботаническа градина в София – кръгли маси и дегустации, както и събития за деца. Импровизиран пазар на открито ще отвори врати от събота с богата селекция от продукти на Балканските общности и на президиумите на Slow Food от целия регион.

За форума:
Тера Мадре е световен форум на хранителните общности, лансиран от Slow Food през 2004 г. в Торино, Италия*. Той обединява дребни фермери и производители на храна, кулинари, хора от академичните среди и младежи за обсъждане на пътищата за подобряване на хранителната система и за производство на храна по устойчив, екологично чист и честен начин. След първото събитие се проведоха срещи на международно и национално ниво, които дадоха тласък на проекти, популяризиращи обмена на знания в света.

Събитието се организира от Асоциацията на Slow Food конвивиумите в България в сътрудничество със Slow Food International и с финансиране от Отворено общество и Столична програма “Култура” 2012г. на Столична община ЕС. Събитието се реализира в подкрепа на кандидатурата на София за европейска столица на културата - 2019 г. Организационни партньори са Фондация Нова култура, Европейски институт, Университетската Ботаническа градина в София и Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на науките. Интеримидж ООД осигурява логистична подкрепа на събитието, както и връзки с обществеността. Медиен партньор е сп. Меню.

*Terra Madre и Salone del Gusto ще се проведат от 25 до 29 октомври 2012 г. в Торино, Италия. Световната среща ще покаже изключително многообразие от храни от всички континенти и ще обедини дребни фермери и занаятчии от целия свят, които съблюдават принципите на добро, чисто и честно производство.

Тази година Terra Madre и Salone del Gusto ще предоставят изложбена площ от 180 кв. м за балканския регион, където повече от 50 хранителни общности и президиуми ще представят и продават своята продукция. Тази площ ще бъде разпределена в четири секции като отражение на хранителното разнообразия в региона: високопланински сирена, сладка и туршии, концентрати и вина и диворастящи билки.


Няма коментари:

Публикуване на коментар